Ve výživě borůvek je velmi důležité železo

Železo (Fe) důležitý prvek ve výživě borůvek

Nedostatek železa se projevuje charakteristickou chlorózou - listy žloutnou a objevuje se zelené žilkování. Hlavní příčinou nedostatku železa bývá příliš vysoké pH v půdě, rostlina není v takovém případě schopna železo správně přijímat. Optimální pH pro pěstování kanadských borůvek je 4,5 - 5,5, některé odrůdy snesou o něco vyšší pH, ale i přesto je dostatečná kyselost půdy základním předpokladem pro úspěšné pěstování. Existuje více způsobů, jak půdu určenou k výsadbě borůvek okyselit - při osazování větších ploch se používá prášková síra (S), která se zhruba rok před výsadbou zapravuje do půdy (takto lze snížit pH např. z 6 na 5 při dávkování 0,1 - 0,3kg/m2). V malopěstitelském měřítku je asi nejlepším řešením použití rašeliny - buď čisté nebo ve směsi s pískem, lesní hrabankou, pilinami apod. Dokyselovat lze i později po výsadbě, ale takový přístup je poměrně pracný, nákladný a často neefektivní. Cytrým řešením je okyselení produktem PeKacid.

Ideální variantou pro doplnění železa je tekuté listové hnojivo od firmy ICL - Agroleaf Liquid IRON. Agroleaf Liquid Iron je vysoce kvalitní tekuté hnojivo určené zejména k prevenci a kontrole nedostatku železa. Jeho složení umožňuje široké použití na všechny typy plodin. Účinek hnojiva ještě zvyšuje použití technologie F3 SurfActive.
 
Co umí technologie F3
 
Lepší pokrytí na listech
Technologie F3 dokáže snížit povrchové napětí jednotlivých kapek postřiku, a proto mohou živiny lépe pokrýt plochu listů. Výsledkem je větší ošetřená plocha listu, a tím pádem i lepší možnost příjmu živin.
 
Lepší přilnavost kapek na povrchu rostlin
Pokud zejména na voskovitých listech postřik s živinami lépe ulpí, méně kapek z listů steče nebo se odrazí. Celkové ztráty jsou tak menší a více živin zůstane na listech.
 
Lepší dostupnost živin pro plodiny
Technologie F3 umožňuje na povrchu listů tvorbu menších živinových usazenin, které se po opětovném smočení reaktivují (např. při vysoké vzdušné vlhkosti). Předejde se tím výparu a listová aplikace tak zajistí výživu na delší dobu.
 
Více o produktu Agroleaf Liquid IRON najdete ZDE